| E-mail | Księga gości | Przeglądanie | Przetargi | Źrebięta 2016 | Ogiery 2016 | Mistrzostwa Europy 2015 | Aukcja 2015 | Aukcja Jesienna 2015 |
W dniach 14-16 marca 2003 roku odbył się VII Walny Zjazd PZHKA. Uczestników gościł hotel w Białej Podlaskiej. Nieobecnym przedstawiamy relację z obrad i teksty wystąpień z części semianaryjnej zjazdu.
piątek, 14 marca 2003 r.
Zjazd rozpoczął się zgodnie z planem w piątek po południu. Prowadzącym obrady został wybrany pan Jacek Ciepluch.
Prezes Izabella Pawelec-Zawadzka odczytała usprawiedliwienia nadesłane przez nieobecnych członków związku. Minutą ciszy zebrani uczcili pamięć zmarłego w lutym Naczelnika Wydziału Hodowli Koni, Członka Honorowego PZHKA, pana Adama Nałęcz-Sosnowskiego. Pani Anna Stojanowska odczytała list nadesłany przez nestora polskiej hodowli, Prezesa Honorowego PZHKA, pana Ignacego Jaworowskiego, któremu choroba uniemożliwiła udział w zjeździe.
Adam Nałęcz-Sosnowski fot. archiwum Sprawozdanie z poprzedniego zjazdu, którego tekst wszyscy członkowie związku otrzymali wraz z zaproszeniami, dla zaoszczędzenia czasu nie zostało odczytane.
Po przyjęciu porządku obrad, przedstawione zostało sprawozdanie zarządu za rok 2002.
Pan Michał Maciejewski, jako Przewodniczący Sądu Koleżeńskiego, zrelacjonował jego działalność. Sąd zebrał się raz (17.04.2002) - w związku z wnioskiem pana Andrzeja Waliszewskiego, dotyczącym postawy pana Andrzeja Wójtowicza, który w 2000 roku dopuścił, by trenowana przez niego klacz Njuschaah, wzięła udział w gonitwach, będąc źrebną. Sąd Koleżeński uznał to za wysoce naganne.
Po przedstawieniu raportu finansowego, wystąpieniu przewodniczącego Komisji Rewizyjnej profesora Mariana Budzyńskiego oraz zatwierdzeniu bilansu za rok 2002, Zarządowi udzielone zostało absolutorium. W związku z wygaśnięciem kadencji zarządu było to tzw. skwitowanie zarządu.
Pani Izabella Zawadzka odczytała list od Komisarza II Międzynarodowego Pleneru Fotograficznego Białka 2003, w którym zwraca się do PZHKA o objęcie pleneru honorowym patronatem. Plener odbędzie się w dniach 18-25 maja.
Państwo Małgorzata Maciejewska-Czarnik i Bogdan Czarnik-Maciejewski zapowiedzieli swój niedzielny pokaz w stadninie, wyjaśniając krótko, na czym polega szkolenie koni metodami naturalnymi oraz ich przygotowanie do konkurencji western.
sobota, 15 marca 2003 r.
Pani Prezes Izabella Pawelec-Zawadzka zdała relację z
Kongresu WAHO, które odbył się we wrześniu 2002 roku Istambule. Kolejnym punktem obrad były relacje polskich delegatów na Kongres ECAHO 2003, który odbył się w dniach 7-9 lutego w Pradze.
ogólne informacje - pani Izabella Pawelec-Zawadzka - informacje z posiedzenia Komisji ds. Pokazów - pan Jerzy Białobok
- informacje z posiedzenia Komisji Sportowej - pani Anna Stojanowska
Najważniejsze informacje ze spotkania handicaperów podczas Kongresu IFAHR 2003 przedstawił pan Krzysztof Wolski, handicaper ze Służewca, jeden z delegatów Polskiego Klubu Wyścigów Konnych na kongres.
Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych oraz dwie firmy weterynaryjne zaprezentowały ofertę skierowaną do właścicieli koni.
,,Nowe możliwości zabezpieczenia koni przeciwko grypie'' przedstawiła lek. wet. Agnieszka Jackowska z firmy Intervet.
,,Dopuszczalne na polskim rynku preparaty farmaceutyczne stosowane u koni'' przedstawiła dr nauk wet. Małgorzata Ochmańska-Hecold z firmy WetFarma.
Z powodu braku quorum, została uchwalone, aby trzy zmiany w statucie zaproponowane przez zebranych, przegłosowane zostały w trybie obiegowym. Głosowanie dotyczyć będzie:
zmniejszenia koniecznej do zatwierdzania zmian w statucie większości głosów z 2/3 ogólnej liczby członków na 50% plus jedna osoba;
zwiększenia długości kadencji władz związku z 2 lat na 4;
sprawy podwójnego członkostwa i udziału członków innych ogranizacji o podobnym profilu we władzach PZHKA.
Ostatnia część obrad została poświęcona na wybory nowych władz związku.
Pani Izabella Pawelec-Zawadzka po raz kolejny, przytłaczającą większością głosów, została wybrana Prezesem związku.
Do Zarządu weszli również:
- Jerzy Białobok - Wiceprezes Zarządu,
- Krystyna Chmiel, Anna Stojanowska, Jerzy Urbański - Członkowie Zarządu.
W skład Komisji Rewizyjnej weszli:
- Michał Bogajewicz - Przewodniczący Komisji,
- Agnieszka Pilecka, Marek Trela - Członkowie Komisji.
Do Sądu Koleżeńskiego wybrani zostali:
- Michał Maciejewski - Przewodniczący
- Barbara Orłoś, Anna Stefaniuk, Bogusław Dąbrowski, Krzysztof Grudziąż - Członkowie.
niedziela, 16 marca 2003 r.
Seminarium rozpoczął dr Maciej Witkowski (SGGW), który w wykładzie ,,Ciąża, poród i pierwsze dni życia źrebięcia'' przybliżył najważniejsze zagadnienia związane z ciążą, porodem i okresem okołoporodowym, kładąc nacisk na praktyczne wnioski, a szczególności na to, kiedy hodowca powinien wezwać weterynarza, a kiedy i jak może sam opanować sytuację.
W krótkim wystąpieniu prof. Andrzej Strumiłło zaprezentował ciekawostkę, związaną ze znaną miłośnikom koni arabskich, akwarelą Juliusza Kossaka, przedstawiającą, jak mówią źródła, klacz Gazellę or.ar. sprowadzoną przez Juliusza Dzieduszyckiego do Jarczowiec. Profesor dotarł do opisu obrazu z 1986 roku, sporządzonego przez Kustosza Muzeum Narodowego w Przemyślu, pana Kazimierza Olszewskiego, według którego obraz przedstawia klacz Mlechę or.ar. Może uda się wyjaśnić, czy to kustosz popełnił pomyłkę, czy też błąd zakradł się do znanych nam publikacji. Tymczasem miło było zobaczyć przywiezione przez profesora kolorowe kserokopie obrazów Kossaka, które znaliśmy z małych, czarno-białych reprodukcji w książkach.
Prof. dr hab. Krystyna Chmiel, w niezwykle wciągający sposób, zreferowała ,,Powiązania hodowli i użytkowości na przestrzeni wieków''. W popartym wynikami badań naukowych wykładzie, pani profesor przedstawiła wpływ treningu wyścigowgo koni arabskich, prowadzonego według odpowiedniego dla rasy programu, na pokrój, zdrowie i wytrzymałość koni arabskich, a w efekcie - na doskonalenie rasy.
Pani trener Małgorzata Łojek przedstawiła ,,Kryteria kwalifikacji, rolę hodowcy i właściciela oraz relacje hodowca-trener'' w treningu wyścigowym konia arabskiego.
Jak co roku, niecierpliwie oczekiwanym momentem zjazdu była wizyta w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim, gdzie tym razem odbyły się aż trzy pokazy koni.
W maneżu państwo Małgorzata Maciejewska-Czarnik i Bogdan Czarnik-Maciejewski zaprezentowali efekt szkolenia, któremu przez niespełna dwa miesiące poddawane były dwa młodziutkie janowskie wałachy - Czeremis i Parmen - mające za sobą trening wyścigowy na Służewcu. Przemiana, jaka dokonała się w obu koniach, ich całkowite zaufanie jeźdźcowi i spokojne poddanie się jego woli, wzbudziły wielkie uznanie widzów i zainteresowanie szczegółami szkolenia.
Komentowane przez dyrektora Marka Trelę pokazy ogierów czołowych oraz źrebiąt z rocznika 2003, z powodu roztopów i wyjątkowo błotnistego podłoża, zostały zorganizowane w gorszych niż rok temu warunkach, ale jak zawsze wywarły wielkie wrażenie na hodowcach oraz miłośnikach koni, którzy liczną grupą dołączyli w stadninie do uczestników zjazdu.
Gospodarze Domu Gościnnego Wygoda czekali na gości z wyśmienitymi ciastami, ciasteczkami oraz gorącymi kawą i herbatą. Przyzwyczajeni do smakowitych poczęstunków nie potrafimy już wyobrazić sobie wizyty w Janowie bez kulinarnych przyjemności :-)
Rzeźba w brązie autorstwa pani Anny Dębskiej fot. z kolekcji Fundacji Polskiego Jeździectwa W tym roku sala obrad udekorowana została w szczególny sposób - swoje prace w brązie zaprezentowała pani Anna Dębska, rzeźbiarka i miłośniczka koni arabskich, związana z nimi od kilkudziesięciu lat, założycielka stadniny w Cholewach - niemal najstarszej powojennej stadniny własności prywatnej, młodszej tylko od założonej jeszcze w 1937 roku ,,Oazy Kuhailan'' pana Zygmunta Braura. Wystawę pani Anny Dębskiej mogliśmy obejrzeć dzięki Fundacji Polskiego Jeździectwa.
Zjazdy są okazją do dyskusji i wymiany informacji. W tym sensie najważniejszą ich częścią są wykłady, organizowane dzięki współpracy naszych Prelegentów. Za wysiłek włożony w przygotowanie wystąpień, składamy podziękowania: pani profesor Krystynie Chmiel, pani trener Małgorzacie Łojek, panu profesorowi Andrzejowi Strumille, panu doktorowi Michałowi Witkowskiemu, panu Krzysztofowi Wolskiemu oraz państwu Małgorzacie i Bogdanowi Czarnik-Maciejewskim. Podobnie, jak w poprzednich latach, sporą dawkę informacji przekazali nam delegaci na kongres ECAHO: pani Anna Stojanowska, pan Jerzy Białobok i oczywiście pani Izabella Pawelec-Zawadzka. Dziękujemy również Firmom, które przedstawiły nam swoją ofertę.
PZHKA działa od ponad 6 lat. W tym czasie związek przyciągnął do siebie olbrzymią liczbę 120 hodowców i miłośników koni arabskich. Stał się w ten sposób największą organizacją związaną z hodowlą koni arabskich w Polsce, a przede wszystkim - najsilniejszą. Od kilkudziesięciu lat, Polska postrzegana jest w świecie jako potęga w dziedzinie hodowli koni arabskich - potęga nie tylko ze względu na ceniony typ ,,polskiego araba'' - pięknego i dzielnego zarazem - ale również ze względu na siłę środowiska polskich hodowców. Ta siła wynikała przez lata z jedności - na zewnątrz ,,Polska zawsze mówiła jednym głosem''. Obyśmy nadal byli tak postrzegani.