E-mail | Księga gości | Przeglądanie | Przetargi | Źrebięta 2016 | Ogiery 2016 | Mistrzostwa Europy 2015 | Aukcja 2015 | Aukcja Jesienna 2015 |

W 2013 roku organizatorem Sportowych Mistrzostw Europy Koni Arabskich duński szwedzki związek hodowców koni arabskich DSAH. Termin zawodów to 26-28 lipca. Gospodarzem jest ośrodek jeździecki w Vilhelmsborgu.

Poniżej wszystkie wiadomości od wyjazdu ekipy na mistrzostwa - dzień po dniu:

Czwartek, 25 lipca 2013 - skład polskiej drużyny

W skład polskie reprezentacji weszło sześć zawodniczek:

Niestety, nie mógł wyjechać zgłoszony wcześniej janowski ogier Sabat, a także przygotowujący się wcześniej do startu michałowski ogier Grafik. Na liście startowej znaleźliśmy michałowskiej hodowli Emroda (w ekipie gospodarzy).

Piątek, 26 lipca 2013 - pierwsze konkursy

W czwartek wieczorem odbył się przegląd weterynaryjny zgłoszonych koni, a w piątek - pierwsze konkursy z udziałem polskich zawodniczek.

Na stronie mistrzostw opulikowane są listy startowe:

Niestety, do wieczora nie ukazały się wyniki. Od członków ekipy wiemy tylko, że najlepiej spisały się Kaja Dembińska i Agnieszka Romszycka w konkursie Native Costume - Kaja na Echo Apollo była druga, zaś Agnieszka na Edinecie czwarta. Marta Wołtosz na Galahadzie była ósma. W konkursie Clasic Pleasure ponownie najlepiej wypadła Kaja Dembińska. Oto miejsca naszych zawodniczek: 4. Kaja Dembńska na Echo Apollo; 7. Marta Wołtosz na Galahadzie; 9. Agnieszka Romszycka na Edinecie. Ponadto piąte miejsce zajął czysto polski Elysion - syn michałowskich PremieraEmancypacji.

Wieczorem rozegrany został konkurs Type & Conformation, do którego zgłoszone były: Edinet, GalahadEcho Apollo. Najlepiej wypadł wypadł ogier Echo Apollo, zajmując siódme miejsce w grupie 25 koni (13. Edinet; 16. Galahad). Elysion zajął wysokie drugie miejsce, a michałowskiej hodowli Emrod - 12.

Tego dnia polskie amazonki startowały również w konkursach ujeżdżenia, jednak uzyskane przez nie wyniki nie zostały wliczone do rankingu w tych konkursach (klasyfikacja obejmowała różną liczbę najlepszych zawodników - w zależności to liczby uczestników danego konkursu). W klasie Dressage FEI PCP Agnieszka Romszycka na Edinecie uzyskała piątą ocenę (60,750%). Także piątą ocenę w klasie Dressage FEI PCY zdobyła Marta Wołtosz na Galahadzie. Daria Klimecka na Walorze w próbnym konkursie skoków miała jedną zrzutkę w pierwszym nawrocie.

Sobota, 27 lipca 2013 - dalszy ciąg konkursów

W sobotnim konkursie Native Costume drugie miejsce zajęła Ewelina Żołna na ogierze Eurykles, czwarte - Agnieszka Romszycka na wałachu Edinet, a piąte - Aleksandra Owerko na ogierze Metropolis NA z SK Janów Podlaski. Daria Klimecka na wałachu Walor wygrała oba konkursy skoków (90 cm i 110 cm). W tabeli oficjalnych wyników drugiego konkursu wkradł się błąd - rezultat naszej zawodniczki został pomyłkowo wpisany przy nazwisku następnej amazonki.

Klasę skoków o wysokości przeszkód 60 cm wygrał pochodzący z SK Michałów Emrod, dosiadany przez duńską zawodniczkę, Josephine Aagaard Larsen.

Edinet, GalahadEcho Apollo startowały także w półfinale ujeżdżenia Dressage FEI TCJ. Najwyższą ocenę z tej trójki (60,496%) uzyskał Galahad, co było szóstym wynikiem konkursu.

Niedziela, 28 lipca 2013 - finałowy dzień mistrzostw

Znakomicie rozpoczął się ostatni dzień mistrzostw w Vilhelmsborgu. Rano finałowy konkurs Native Costume wygrała polska zawodniczka - Ewelina Żołna, dosiadająca ogiera Eurykles z SK Janów Podlaski. Czwarte miejsce zajęła jej klubowa koleżanka, Aleksandra Owerko na ogierze Metropolis NA, zaś na piątym miejscu uplasowała się Agnieszka Romszycka na wałachu Edinet. Konkurs Native Costume nie jest konkursem medalowym Mistrzostw Europy.

Przed południem nadeszła najbardziej oczekiwana przez kibiców wiadomość - utytułowana para, Daria Klimecka na Walorze wygrała konkurs finałowy ME w skokach przez przeszkody (parkur 120 cm). Wcześniej Walor był drugi w potraktowanym treningowo konkursie o wysokości przeszkód 100 cm. To już trzeci medal Walora na ME - drugi złoty (brąz w 2009, złoto w 2010, złoto w 2013 - w latach 2011-12 ME nie były rozgrywane). Przypomnijmy, że Walor to także trzykrotny Mistrz Polski Koni Arabskich w skokach (2010, 2012, 2013 - w 2011 nie startował). Na swoim koncie ma już więcej sukcesów niż dwukrotna złowa medalistka ME Niniwa pp. Ostrowskich - drobna, dzielna klacz, która startując z powodzeniem na zawodach otwartych (także w klasie C) wspaniale pełniła rolę ambasadora rasy arabskiej. Gratulacje dla Darii Klimeckiej!

W rozegranym wczesnym południem finałowym konkursie Classic Pleasure najlepiej z polskiej ekipy zaprezentowała się Kaja Dembińska na ogierze Echo Apollo, która zajęła szóste miejsce. Piąta była Hanna Persson ze Szwecji na czysto polskim ogierze Elysion - synu michałowskich PremieraEmancypacji. Elysion zajął też drugie miejsce w jednym z konkursów ujeżdżenia (Dressage FEI ICP).

Wynik polskich amazonek w finałowym konkursie ujeżdżenia poznaliśmy dopiero po publikacji oficjalnych wyników we wtorek. Startowały w nim Agnieszka Romszycka na Edinecie, Marta Wołtosz na Galahadzie i Kaja Dembińska na Echo Apollo. Najwyższą ocenę z tej trójki (56,754%) uzyskał Edinet, co było piątym wynikiem konkursu.

Wtorek, 30 lipca 2013 - oficjalne wyniki mistrzostw

We wtorek wczesnym popołudniem na stronie DSAH ukazały się oficjalne wyniki mistrzostw. Poniżej linki:

Dopiero po przejrzeniu wyników dowiedzieliśmy się, że polska drużyna zdobyła na mistrzostwach jeszcze jeden medal. W klasyfikacji łącznej All-Around Classic EC Cup złoty medal zdobyła Kaja Dembińska, dosiadająca ogiera Echo Apollo ze stadniny Chrcynno-Pałac. Para ta zdobyła łącznie 25 punktów. Tyle samo miała srebrna para na podium, a brązowa zdobyła 22 punkty. Marta Wołtosz na Galahadzie zdobyła 17 punktów (piąty wynik klasyfikacji All-Around Classic), Agnieszka Romszycka na Edinecie - 14 (szósty wynik), zaś duńska amazonka na czysto polskim Elysionie - 19 (czwarty wynik).

W końcowej klasyfikacji mistrzostw w konkursie ujeżdżenia nasze pary uzyskały wyniki za podium: Agnieszka Romszycka na Edinecie miała piąty wynik (116,214), Kaja Dembińska na Echo Apollo - siódmy wynik (114,731), Marta Wołtosz na Galahadzie - ósmy wynik (114,400).

Start na ME w Danii z pewnością był ciężką próbą dla naszych zawodniczek. Zgłoszonych było ponad 80 koni, z czego większość do konkurencji klasycznych, w których rywalizowały nasze amazonki. Szczególnie w konkursach ujeżdżenia kilka par zaprezentowało wyższy poziom przygotowania. W tej silnej konkurencji naszym reprezentantkom udało się zajmować wysokie miejsca. Przywiozły do kraju dwa złote medale oraz flo dla zwycięzcy finałowego konkursu rozgrywanego poza klasyfikacją medalową. To dużo, jak na sześcioosobową drużynę. Gratulujemy i życzymy jeszcze lepszych występów za rok!

Lidia Pawłowska, 26 lipca 2013 r.; ostatnia aktualizacja 30 lipca 2013 r.