E-mail | Księga gości | Przeglądanie | Przetargi | Źrebięta 2016 | Ogiery 2016 | Mistrzostwa Europy 2015 | Aukcja 2015 | Aukcja Jesienna 2015 |


W dniach 11-21 lutego 2016 w Scottsdale w Arizonie (USA) po raz 61. odbywa się prestiżowy pokaz, organizowany przez stowarzyszenie Arabian Horse Association of Arizona. To najdłużej rozgrywany pokaz w Stanach Zjednoczonych, a zarazem na świecie.

Relację z pokazu w Scottsdale uzupełniamy w miarę trwania imprezy:

Poniżej wiadomości na temat Scottsdale 2016 - chronologicznie:

Ogólne informacje o pokazie - 11-12 lutego 2016

Pokaz w Scottsdale uważany jest za jeden z najważniejszych pokazów na świecie. Po raz pierwszy odbył się w 1955 roku. Początkowo startowało w nim około 50 koni, ale liczba ta systematycznie rosła i wiele lat temu przekroczyła 2000 (w 2016 roku zgłoszone zostało 2203 konie). Przy czym większość koni zgłaszana jest do więcej niż jednej konkurencji. Na tym poziomie utrzymuje się przez ostatnich kilkanaście lat. Konkursy odbywają się na trzech arenach jednocześnie - w klasach użytkowych oraz w ręku, z podziałem na rasy (araby czystej krwi lub półkrwi) oraz na amatorów i profesjonalistów. Zestaw klas jest analogiczny jak w pokazach regionalnych USA i w czempionacie narodowym tego kraju, ale nie taki sam. Przykładowo w Scottdale nie ma kategorii klaczy/ogierów młodszych (w wieku 3-5 lat) i starszych (6-letnich i starszych). Jest natomiast więcej klas eliminacyjnych, po których klacze/ogiery w wieku czterech lat i więcej startują razem w czempionacie klaczy/ogierów. Osobny czempionat przeznaczony jest dla klaczek rocznych, dwu- i trzyletnich oraz ogierków w analogicznych grupach wiekowych. Klasy halter dla profesjonalistów noszą nazwę Scottsdale Arabian Classic. Od 2011 roku obok Scottsdale Arabian Classic w programie pojawiły się nowe - International Arabian Breeders Classic. Zasady oceny koni w nowej kategorii są takie same, jak podczas pokazu Arabian Breeders World Cup w Las Vegas. Noty od 1 do 20 przyznawane są tu za: typ, głowę, szyję i łopatkę, kłodę i linię górną, nogi i kopyta oraz za ruch. W przypadku każdej z tych cech odrzucane są dwie skrajne noty (najwyższa i najniższa).

Program, listy startowe i przekaz na żywo - 11 lutego 2016

Internetową transmisję od lat przygotowuje serwis www.iequine.com. Warto się zarejestrować w serwisie (bezpłatnie), bo wtedy można skorzystać z kanału chat. Oto bezpośredni link do strony z relacjami z trzech aren pokazu:

Od Arizony dzieli nas 8 godzin różnicy czasu, czyli poranne rozgrywki w Scottsdale możemy oglądać od godz. 16:00 naszego czasu.

Wyniki powinny ukazywać się na stronach:

W poprzednich latach wyniki ukazywały się w ciągu najdalej dwóch dni, a w ostatnim roku nawet kilka godzin po rozegraniu klasy.

Ponadto wyniki samych klas Scottsdale International Arabian Breeders Classic mają się ukazywać na stronie v3.arabianhorseresults.com.

Na stronach organizatora znaleźliśmy (na razie jeszcze oficjalnie nieopublikowany ;) katalog pokazu:

Jest w nim spore grono gwiazd, również tych znanych dotychczas tylko z występów po naszej stronie oceanu, a także dużo polskich akcentów.

Udział polskich koni - 11 lutego 2016

W tym roku na liście startowej z numerem 1015 odnajdujemy reprezentanta SK Michałów - ogiera Equator, którego w grudniu wydzierżawiła stadnina Aljassimya Farm. Ogier zaaklimatyzował się w Stanach na tyle, że dzierżawca zdecydował się zaprezentować go w Scottsdale.

fot. Michelle Kelly (2016)
Equator  (QR Marc - Ekliptyka)
fot. Michelle Kelly (2016)

W katalogu pokazu Equator zapisany jest do dwóch kategorii:

Sądzimy jednak, że wystapi tylko w pierwszej z podanych konkurencji (International) - tak wynika z reklam wystawcy i informacji udzielanych na Facebooku. Klasa zaplanowana jest na niedzielę 14 lutego na wieczór (noc naszego czasu). Czempionaty odbędą się w poniedziałek 15 lutego wieczorem czasu lokalnego, czyli u nas już nad ranem we wtorek. Przypomnijmy film o Equatorze.

Druga z konkurencji jest o tyle ciekawa dla polskich obserwatorów, że wystąpi w niej Kahil Al Shaqab - reproduktor z dużym sukcesem użyty w naszych stadninach. Klasy Scottsdale Arabian Classic ogierów i klaczy starszych odbędą się w czwartek, 18 lutego po południu naszego czasu (od 17:00) oraz w piątek, 19 lutego od tej samej godziny. Czempionaty odbędą się w ostatni dzień pokazu - w niedzielę, 21 lutego, w godzinach od 17:00 do ok. 21:00 naszego czasu.

fot. Stuart Vesty (2015)
Perfirka  (Gazal Al Shaqab - Perforacja)
fot. Stuart Vesty (2015)

Drugim polskim koniem w Scottsdale ma być wychowanka SO Białka - Perfirka, zakupiona na aukcji Pride of Poland 2014 przez rodzinę pp. Ames (Cedar Ridge Arabian Farm). Klacz przebywa w ośrodku treningowym Midwest Arabian, Davida Boggsa. Podobnie, jak Equator zapisana została do dwóch kategorii:

Pierwsza z tych klas zaplanowana jest na sobotę, 13 lutego w bloku rozpoczynającym się o godz. 21:00 naszego czasu, a czempionat na noc z poniedziałku na wtorek (15/16 lutego). Sądzimy jednak, że Perfirka raczej wystąpi w kategorii Scottsdale Arabian Classic (tak wynika z reklamy), czyli 19 lutego. Przypomnijmy film o Perfirce.

Oczywiście fanów polskich koni zachęcamy do śledzenia obu kategorii, do których zgłoszone zostały Equator i Perfirka. Nie ma bowiem pewności, gdzie je ostatecznie zobaczymy. s

Poza gwiazdami z Michałowa i z Białki na listach startowych znaleźliśmy blisko 50 koni po polskich ogierach (po Pogromie, Kordelasie, Piaffie, Emanorze, Emigrancie, Ecaho, El Ghazim, EuropejczykuEnrilo) oraz od polskich klaczy (od Emandorii, Pianissimy, Epimy, Amby, Dumki, Promocji, Egzonery, Mariety, OronkiGlorii). Drugie tyle znajdziemy tam wnuków i prawnuków polskich koni, ale o tym już w trakcie pokazu. Trzymajmy kciuki za polskie konie!

Relacja dzień po dniu - wybrane wiadomości z klas rozegranych od 11 do 19 lutego 2016

Z oglądanych relacji oraz z wyników znalezionych w sieci spisujemy polskie akcenty i inne ciekawostki.

fot. Jerzy <i>George</i> Zbyszewski (2016)
Equator wygrał klasę
fot. Jerzy George Zbyszewski (2016)
fot. Michelle Kelly (2016)
Equator  (QR Marc - Ekliptyka)
fot. Michelle Kelly (2016)
fot. Stuart Vesty (2015)
Perfirka  (Gazal Al Shaqab - Perforacja)
fot. Stuart Vesty (2015)

Lidia Pawłowska, 11 lutego 2016 r.; ostatnia aktualizacja: 21 lutego 2016 r.

Powrót na początek strony
Zapoznaj się z polityką prywatności witryny